Това бе ключовото послание на проведената 24-та Европейска конференция по корпоративно управление в Хелзинки.
В рамките на председателството на Финландия / юли-декември 2019 г./ бе проведена традиционната конференция по корпоративно управление на 12.12.2019. Централната тема бе „Законодателството за компаниие и промените в климата“. Това е третата поредна европейска конференция по корпоративно управление поставяща на вниманието на бизнеса, обществеността и държавните регулатори темата за устойчивото развитиие / България 2018, Румъния 2019/.
В рамките на три панела, представители на публични компании, инвеститори ,заинтересовани лица , регулатори и научни изследователи от университети в Европа и Северна Америка дискутираха обсъжданата в последните месеци тема каква е целта-purpose/смисълът от функционирането на една компания. Богатството от на английския език относно „цел на компанията“ не е сред причините да не се отбележат ключовите дебати: кое е важното - интересите на акционерите или на заинтересованите лица. Следва да се вземе под внимание и проекта на Британската Академия на науките за новия модел на компанията, както и публикуваният манифест на участниците в проекта за новата цел/purpose на компаниите.
Определено някои елегантни формулировки за действията на компанията, съобразени с планетарните граници, т.напр. Проектът на норвежките изследователи SMART, бяха критикувани поради абстрактност и лишеност от прагматизъм. Безспорно участниците на форума - представители на финландските делови среди и Министерство на правосъдието, представители на инвеститори, членове на корпоратвни ръководства, регулатори и академичните кръгове от Европа и Северна Америка бяха единодушни за безспорната ролята на инвеститори, корпоративни ръководства в решаване на проблемите на заинтересованите страни в условията на климатичната криза.
Представители на Европейската Комисия представиха най- новите проекти на Комисията като Зелената Сделка /Green Deal/, конкретните проекти за утвърждаване на нови или разширяване на установените фидуциарни задължения на членоветена корпоративните ръководства, както и търсенето на ефективни законодателни или доброволни мерки за регулиране на отношенията по глобалните вериги на доставки. Тема,която има своето законодателно решение във Франция, Великобритания и естетствено Правила на ОИСР за отговорния бизнес.
По време на конференцията представителите на българската Национална Комисия по корпоративно управление г-жа Даниела Пеева, Председател на УС и проф.дикн Бистра Боева, член на УС участваха в разискванията на въпросите на корпоративно управление и в заседанията на Европейската асоциация на националните институти на директорите /ecoDA/ и Европейската мрежа по корпоративно управление/ECGN/
За Националната комисия по корпоративно управление:
Националната комисия по корпоративно управление е обединение на физически и юридически лица с доказан принос в областта на корпоративното управиление. Тя е създадена през 2009 г. за целите на насърчаване прилагането на добрите практики в корпоративното управление и развитието на Българския национален кодекс за корпоративно управление. Комисията е постоянно действащ независим орган. Мисията на Комисията е да насърчи утвърждаването на добрите практики в областта на корпоративното управление, за да подпомогне дружествата да привлекат капитал и подобри тяхното представяне на пазара.
За повече информация:
ПОСЕТЕТЕ НОВАТА ЕЛЕКТРОННА СТРАНИЦА НА НККУ